www.facebook.com/HvezdarnaTrebic 

AKTUÁLNĚ

 

 

HVĚZDÁRNA JE PRO VÁS OTEVŘENA KAŽDÝ PÁTEK BEZ OHLEDU NA POČASÍ. V PŘÍPADĚ PŘÍZNIVÉHO POČASÍ PROBÍHAJÍ POZOROVÁNÍ TAKÉ V SOBOTU. Od září do června běží astronomické kroužky. 

OTEVÍRACÍ DOBA (SRPEN):

ÚTERÝ

V úterý 12. 8. 2014 bude za příznivého počasí otevřeno od 21.00 do 24.00 hodin
 
Astronomický kroužek pro rodiče s nejmenšími dětmi začne znovu od září. Je určen pro děti zhruba ve věku 3 - 6 let. Není nutno se předem přihlašovat, můžete přijít kdykoli. Úterní programy na sebe jen volně navazují. Vstupné je vždy 20 Kč za dítě. Rodič, který dítě doprovází, vstupné neplatí.

PÁTEK

Astronomický kroužek pro školní děti začne od nového školního roku. 

21.00 h - 23.00 h za pěkného počasí pozorování večerní oblohy (pro všechny věkové kategorie), při nepříznivém počasí posezení v přednáškovém sále, beseda nebo promítání zajímavostí z oboru astronomie, astronautiky (pro všechny věkové kategorie).

SOBOTA

21.00 h - 23.00 h pouze za pěkného počasí - pozorování večerní oblohy; někdy jezdíme pozorovat mimo město, v takovém případě odjíždíme od hvězdárny ve 21.30 h.

Pro členy astronomického kroužku a jednoho rodiče jako doprovod vstup zdarma. Pro ostatní veřejnost jednotné vstupné 20 Kč.

Individuální přednášky pro skupiny je možno domluvit telefonicky, kontakt: Mgr. Jana Švihálková, 724188158, nebo mailem: hvezdarna@ddmtrebic.cz.

Zájemci o pravidelnou činnost se mohou přihlásit do astronomického kroužku. Zájemci o účast v astronomické olympiádě kterékoli kategorie jsou vítáni na večerních programech pro veřejnost, kde mohou s pracovníky hvězdárny konzultovat problémy domácího (tj. krajského) kola a dostat užitečné rady k řešení. 

 

Reportáž televize Prima na čase 10:20 min

http://play.iprima.cz/odpoledni-zpravy/odpoledni-

Reportáž z Retrovečera na čase 3:10 min

http://www.youtube.com/watch?v=8nt2tnOF6oo&feature=c4-overview&list=UU4KkT5NjtQmcDc44aa2wzuQ

 

PŘIPRAVUJEME

- srpen 2014 - Prázdninová noční obloha II. (přihlášky v sekci Tábory)

 
- září 2014 - Noc vědců: http://www.astro.cz/akce/noc_vedcu/2014 
 
 


                                                                             

Třebíčská hvězdárna je od září 2011 provozována naší organizací. Hvězdárnu najdete na jihozápadním okraji Třebíče ve čtvrti Horka – Domky. Příjezd je možný z města po ulici Ruská, nebo po ulici Švabinského. Pozemek se nachází na společném konci těchto ulic u lesa a zahrádek.

Stará pozorovatelna byla postavena v roce 1957 zakládajícími členy místního astronomického kroužku. Po vykradení a zničení hlavního dalekohledu v roce 1959 byla 20 roků opuštěná a chátrala. V letech 1979-1980 členové nového kroužku pozorovatelnu opravili a pořídili dalekohled od brněnské pobočky ČAS. Po roce 1989 byl tento dalekohled zapůjčen na hvězdárnu v Rokycanech, kde je dodnes. V pozorovatelně byl potom nějakou dobu umístěn dalekohled Newton 30 cm až do jejího uzavření v roce 1992. Dolní pozorovatelna byla postavena pro dalekohled Meniscas-cassegrain 150/2200 na konci roku 1985. Zde probíhají pozorování pro veřejnost. Celá pozorovatelna je nyní po rekonstrukci. Dalekohled je vybaven elektrickým pohonem. Od letošního roku probíhají pozorování také v opravené horní pozorovatelně dalekohledem Newton 30 cm.

Zřizovatelem příspěvkové organizace
Dům dětí a mládeže Třebíč je

Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.